^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

Poznawali kaszubskie dziennikarstwo

Inicjatywa dwóch klubów młodzieży kaszubskiej "Òska" z Luzina i "Cassubia" z Banina zorganizowania dwudniowych warsztatów dla młodych to - po I Kongresie Młodych Kaszubów - ważny plon wspólnej aktywności. Przybyło na nie ponad dwudziestu młodych ludzi. Zorganizowano je w Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich w Luzinie, miejscu szczególnym, w którym na każdym kroku można poznawać wiedzę z zakresu kaszubskiej literatury.

Ta wiedza ugruntowana prelekcją i filmem została ugruntowana na spotkaniu z pisarzem Stanisławem Janke, który wraz z malarzem Maciejem Tamkunem (także obecnym) są autorami ''Pocztu pisarzy kaszubskich". Młodzi mieli więc rzadką okazję poznać jednego z najbardziej uznanych poetów, jednocześnie autora wielu książek o literaturze Kaszub. Spotkaniu towarzyszyła wystawa obrazów przedstawiająca sylwetki pisarzy.

W częściach warsztatowych skupiano się przede wszystkim na umiejętnościach medialnych. Młodzi wzięli udział w realizacji dwóch odcinków programu "Gôdómë pò kaszëbskù" realizowanego przez Twoją Telewizję Morską. Nagrywali wywiady do Radia Kaszëbë i Radia Gdańsk. Wszystkie efekty tych działań wkrótce ukażą się na antenie. Ponadto powstała seria humorystycznych scenek  opartych na zbiorze "Bëlny szport wiele wôrt", które będzie można wkrótce oglądać na kanale YouTube.

- W ciągu tych dwóch dni miałam aż dwa debiuty, w programie dla TTM oraz w humorystycznych scenkach - nie kryła radości Ewa Nowicka spod Brus związana z klubem "Pomorania". O podobnych wrażeniach mówili uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Żukowie, którzy aktywnie współtworzą już kaszubskie programy.

- To są bardzo ważne działania dla naszego języka i kultury. Coraz mniej młodych ludzi zna kaszubski, a przecież to podstawowy wyróżnik naszej tożsamości - podkreśla Magdalena Rybus, uczennica I klasy gimnazjum.

Zarówno ona, jak i Beata Ptach oraz Julian Pryczkowski, włączyli się w oprawę kaszubskiej mszy w Luzinie czytając fragmenty liturgii po kaszubsku odprawionej w nowym kościele przez ks. Andrzeja Galińskiego. Dla gimnazjalistów warsztaty były czymś nowym. Mogli na nich poznać bardzo nowoczesny wymiar kaszubszczyzny poprzez produkcje medialne, tym bardziej, że większość tych zajęć poprowadzili także ludzi młodzi: związani z radiem Robert Groth i Adam Hebel, operator TV Piotr Pastalenz oraz doktorantka pedagogiki i animator kultury Katarzyna Kankowska-Filipiak. Uczestnicy ponadto zgłębiali historię regionu przez pryzmat wybitnej postaci, prof. Gerarda Labudy, którego pomnik odwiedzili na wycieczce po Luzinie. Odwiedzili także miejscowe muzeum etnograficzne.

Niemniej ważna była możliwość spotkania z działaczami Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Luzinie, między innymi z prezesem Mieczysławem Bistroniem, jego batem Kazimierzem, który jest jednocześnie dyrektorem luzińskiego gimnazjum, regionalistą Brunonem Szpicą i działaczką społeczną Stanisławą Bujanowicz.

Jan Dosz

            

ZKP Banino 2017