^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

Na Jastrë

 

 

Banino, 28.03.2018r.

LUBòTNY Drëchnë i drësze

Bieżący rok rozpoczęliśmy od pięknego spotkania opłatkowego (7 stycznia), na którym m.in. legitymacje członkowskie odebrali: Dorota Miszewska, Patrycja Kwidzińska, Gracjan Fopke, Piotr Pastalenc. Były też koncert zespołów "Spiéwné kwiôtczi" i "Mùlczi" oraz promocja debiutanckiej płyty Weroniki Pryczkowskiej.

"Spiéwné kwiôtczi" także nagrały już komplet utworów na swą płytę. Planowane wydanie w bieżącym roku trzeciej płyty zespołu na pewno jest dużym sukcesem grupy. Innym sukcesem jest nagroda - Stypendium im. I. Trojanowskiej, którą otrzymał nasz członek z Miszewa Robert Groth, od kilku lat udanie działający w zawodzie dziennikarskim. Wręczenie nagrody odbyło się 23 lutego w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Miło nam też poinformować, że wśród tegorocznych laureatów żukowskiej nagrody o nazwie "Sucovia" jest nasz członek Dariusz Labudda prowadzący restaurację "Mùlk" w Miszewku. Gala wręczenia nagród Wręczenie "Sucovia" odbyła się 16 marca.

 

Sprawozdania, projekty grantowe i publikacje

Podobnie, jak w latach ubiegłych, nadal będziemy podejmować stałe  działania, czyli: prowadzenie naszych zespołów Spiéwné Kwiôtczi i Mùlczi, szkół haftu (Banino, Miszewo), Konkurs Pieśni im. J. Trepczyka, Festyn Kaszubski w Baninie, Spotkania z Muzyką i Literaturą Kaszub. W planach jest też zorganizowanie wanogi oraz wydanie książki o Baninie. W związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości powstanie także film dokumentalny o 66 Kaszubskim Pułku Piechoty. Zachęcamy także do obserwowania działań klubu "Cassubii". Są one prezentowane na profilu facebookowym i koncie YouTube oraz na stronach internetowych. Wszystkie też działania O/ZKP Banino można na bieżąco obserwować na portalu: zkpbanino.pl

Odeszli...

Ze smutkiem pożegnaliśmy naszych Członków - Monikę Mańkowską z Banina (+18.01.2018) oraz seniora partu Alojzego Falka z Banina (+22.02.2018). W obu pogrzebach uczestniczyli liczni członkowie oddziału wraz z pocztem sztandarowym.

Kaszubskie Drogi Krzyżowe

14 marca poprowadziliśmy rozważania Drogi Krzyżowej w języku kaszubskim w naszym banińskim kościele. Natomiast 16 marca odbyła się coroczna wielka Kaszubska Droga Krzyżowa w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. Odprawił ją ks. kan. Stanisław Bach z Gościcina (rodem z Chwaszczyna), śpiewał zaś młodzieżowy chór z Kartuz. Na spotkaniu po nabożeństwie promowana była książka "Drogi Krzyżowe Kaszub i Kociewia" Edmunda Zielińskiego.

 

Odpis 1 % i składki

Jest czas rozliczeń podatkowych. Gorąco prosimy Członków i Sympatyków partu o dokonanie odpisu podatkowego 1% na nasz oddział. Jesteśmy jedynym oddziałem w powiecie kartuskim, który za sprawą wytężonej pracy, posiada Status Organizacji Pożytku Publicznego. Serdecznie dziękujemy za odpis 1%. Podajemy nr KRS oddziału: 0000245039

oraz nr naszego konta:46834510290203631720000001Bank Spółdzielczy Tczew O/Żukowo

Dochód z ubiegłorocznego 1% przeznaczyliśmy na działalność naszych zespołów. Prosimy także o wpłacanie składek członkowskich. Można tego dokonać poprzez wpłatę na konto lub bezpośrednio u skarbnika, Anety Bielewicz (790482497).

Zarząd O/ZKP w Baninie

 

PS. Pismo zostało przyjęte przez Zarząd O/ZKP w Baninie, 28 marca 2018 roku.

Kalendarium przedsięwzięć planowanych przez O/ZKP Banino

od 1.01.2018 do 31.12.2018 r.

 Działania o charakterze stałym:

1. Organizowanie comiesięcznych cyklicznych mszy z elementami liturgii w języku kaszubskim, zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 10.

2. Spotkania z Literaturą i Muzyką Kaszub połączone z VIII Festiwalem Filmów Kaszubskich lub innymi wydarzeniami kulturowymi.

3.  Działalność zespołu „Młodzëzna”. Zespół powstał w 2010 roku. W jego skład wchodzą młodzi uzdolnieni licealiści i studenci. Zespół odbył już około 120 koncertów w minionych latach oraz wydał płytę „Wiedno Kaszëbë”. Na ten rok planuje się kolejne występy.

4.  Zespół „Spiéwné kwiôtczi”. Tworzą go dzieci z klas I-VII.  Odbywają się regularne próby. Planuje się na 2018 rok około 15 koncertów. Zespół bierze udział w festiwalach i przeglądach promujących muzykę kaszubską. Chętnych zapraszamy!

5. Działalność zespołu „Mùlczi” z Miszewa (dzieci z klas 0-VII). Instruktażem zajmują się: Elżbieta Pryczkowska, Jerzy Soliwoda oraz Marek Munch i Łukasz Skrodzki. Na ten rok planowanych jest około 10 występów zespołu. Zespół posiada stroje. Chętnych – także z innych szkół – serdecznie zapraszamy!

6. Działalność Szkoły Haftu w Baninie.

7. Działalność Szkoły Haftu w Miszewie.

8. Rozbudowywanie i prowadzenie strony internetowej, pisanie i publikowanie artykułów o działalności, współpraca z mediami elektronicznymi (public relation).

Współpraca z innymi mediami. Na tym polu realizuje się zwłaszcza młodzież naszego oddziału.

9. Ścisła współpraca ze szkołami w Baninie, Miszewie, Czeczewie i Pępowie oraz z Parafią w Baninie.

10. Inne zadania wynikające z bieżących potrzeb i sytuacji.

Wydarzenia cykliczne:

7 styczeń – Tradycyjne Spotkanie opłatkowe O/ZKP w Baninie – Sala w Baninie.

20 marzec- Dzéń Jednotë Kaszëbów, udział

9 marzec - Kaszubska Droga Krzyżowa, Banino

16 marzec– współorganizowanie i uczestnictwo członków oddz. w XV Kaszubskiej Drodze Krzyżowej w Sianowie, godz. 17 połączona z promocją książki pokonferencyjnej o Sianowie

19 maj - współpraca przy organizacji Festynu Wiosennego przy SP im. K. Wickiego w Pępowie

7 czerwiec(czwartek) – Wojewódzki Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka w Miszewie (SLMK)

9 czerwiec - odsłonięcie ronda w Rębiechowie z imieniem pisarza kaszubskiego Augustyna Chrabkowskiego

9 czerwiec - współorganizacja Powiatowy Konkurs Kaszubskich Zespołów Dziecięcych Wokalno-Tanecznych „Òd se cos dac”w SP w Baninie, Książę i księżniczka Kaszub

13 czerwiec - inauguracja Festiwalu Filmów Kaszubskich w SP nr 2 Żukowie

17 czerwiec - uroczystość patriotyczna przy figurze MB Królowej Polski związana z pamięcią 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty rondu w Żukowie, poświęcenie tablicy 66 pułku, projekcja filmu o 66 Pułku Kaszubskim, współorganizacja, Żukowo

5 lipcado 26 lipca – VIII Festiwal Filmów Kaszubskich”, 4 seanse w Mùlkù (Miszewko)

7 lipca – udział wXX Zjeździe Kaszubów, Luzino

19 lipiec- rozstrzygnięcie V Konkursu Multimedialnego, Miszewko

21 lipiec- pielgrzymka kaszubska do sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie i udział w uroczystościach, Sianowo

26 lipiec- rozstrzygnięcie II Konkursu "Kaszëbsczé Karaoke", Miszewko

19 sierpień– XIII Kaszëbsczi Festin w Baninie;

18 listopad- II Międzykongresowy Zjazd Młodych, Gdynia

24 listopad – Zabawa Andrzejkowa na Sali św. Floriana w Baninie;

6 styczeń2019 – Tradycyjne Spotkanie opłatkowe O/ZKP w Baninie – Sala w Baninie.

ZKP Banino 2017