^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

Konkurs pieśni Méstra Jana w Miszewie

Za nami kolejny - tym razem XI Wojewódzki Konkurs Pieśni im. Jana Trepczyka. Wystąpiło dwadzieścioro pięcioro uczniów szkół podstawowych. Trzeba podkreślić, że pieśni Méstra Jana - choć bardzo miłe dla ucha - nie są zbyt łatwe w wykonaniu, zarówno od warstwy tekstowej, jak i muzycznej. Jednak wciąż są lubiane przez uczniów i nauczycieli. Każdy solista lub duet musiał wykonać jeden z utworów Jana Trepczyka (patron szkoły podstawowej w Miszewie, która wspólnie z Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie jest organizatorem imprezy) oraz drugi dowolnych autorów. W tym punkcie większość z wykonawców sięgała po współczesny repertuar, ale pojawiały się też piosenki tradycyjne.

 

- Już w przyszłym roku zmagania odbędą się na nowej pięknej sali, której budowa trwa - stwierdził burmistrz Wojciech Kankowski. Z kolei wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Albin Bychowski, miłośnik kaszubskiej pieśni, wyrażał radość z poziomu tegorocznego konkursu i dobrej jego organizacji. - Należy dbać, by ten konkurs mógł się rozwijać - podkreślał.

Tegoroczne zmagania wysłuchało jury w składzie: przewodnicząca Aleksandra Janus z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie - partnera konkursu, Bogna Wosińska ze Szkoły Muzycznej w Kartuzach oraz Eugeniusz Pryczkowski.

- To jest wspaniała sprawa, że młodzi tak ochoczo angażują się w takim działaniu. Należą się ogromne dla nich oraz ich opiekunów i nauczycieli podziękowania - podkreślała przewodnicząca.

W przerwie prezentacji konkursowych swoje artystyczne wdzięki pokazały także dzieci skupione w grupie teatralnej z Miszewa. Zaprezentowały nowe przedstawienie oparte na kaszubskim tekście "Szorëm Òlë". Konkurs poprowadziła uczennica Martyna Podleś i nauczycielka szkoły Elżbieta Pryczkowska.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, dyplomy i upominki. Wśród nich była nowa płyta kompaktowa "Dwie stegnë". Otrzymali ją zarówno uczestnicy, jak i nauczyciele. Większość  nagród zakupiono dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego w Żukowie. Konkurs wspomogło także Starostwo Powiatowe w Kartuzach. (jd)

 

Wyniki

Kat.  0 – I

I m. Małgorzata Laskowska i Aleksandra Chustak z Banina, II. Kornelia  Sikora z Luzina oraz Julia Pastwa i Lena Labuda z Chmielna, III m. Maja Kwidzińska z Żukowa. Wyr. Eliana Cieszyńska i Karolina Machalewska z Miszewa oraz Kinga Masiak i Daria Żygowska z Dzierżążna.

Kat.  II – IV

I m. Zofia Jelińska z Miszewa, Antonina Hirsz z Luzina, II m. Aldona Cybulska i Nikola Moszczańska z Dzierżążna, III m. Natasza Warmowska z Banina oraz Marta Czarnecka i Izabela Strumska z Kolbud

Kat.  V – VII

I m. Aleksandra Biłanicz z Banina (szkoła w Sopocie), II m. Michał i Andrzej Galińscy z Borkowa oraz Jakub Czoska z Miszewa, III m. Zofia Markowska z Kolbud.

 

      

 

 
 

ZKP Banino 2017