^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

Filmowy wieczór młodych

Festiwal Filmów Kaszubskich już po raz ósmy zdumiewa swoimi propozycjami filmowymi i dużym zainteresowaniem, niejako zadającym kłam, że młodzi nie interesują się kaszubszczyzną. Bo właśnie głównie młodzi byli bohaterami czwartkowego pokazu, na którym zaprezentowano  "Króla Kaszubów" oraz "Nieustraszonych żołnierzy z Kaszub". W obu przypadkach przedstawiciele klubu "Cassubia", działającego przy oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, prowadzili nas na szklanym ekranie odkrywając ważne historyczne wątki naszego regionu. 
 
- Jestem pod wielkim wrażeniem filmów, za które bardzo dziękuję. Wierzę, że uda ci się zrobić jeszcze wiele tak udanych obrazów, w czym my będziemy pomagać - entuzjastycznie mówił w kierunku realizatora Eugeniusza Pryczkowskiego kaszubski przedsiębiorca Jan Czapiewski, jeden z rozmówców w filmie o sławetnym 66 pułku kaszubskim.
Bohaterstwo Jana Hirsza oraz zasługi historyka Mariana Hirsza wspominał także ich krewniak, Zygmunt Stankowski, który przejął przodownictwo w spotkaniach i działalności rodu Hirsz. On między innymi odsłaniał tablicę pamięci Mariana w Żukowie 17 czerwca br., co przypomniane zostało w oparciu o relację z gdańskiej Panoramy. Również panoramowy news wprowadził licznie zebranych w wątki związane z życiem i działalnością Karola Kreffta, który upamiętniony został 18 listopada ub.r. tablicą w Chmielnie. tam właśnie w tym czasie powstał kolejny - trzeci już po "Cassubii" i "Òsce" z Luzina - Klub Młodych Kaszubów "Garecznica". Idea powoływania klubów jest radością wielu oddanych dla Kaszub ludzi. Podkreślano to także podczas filmowego spotkania, żywiąc nadzieję, że również Zarząd Główny ZKP wkrótce zacznie wspierać te działania, a zwłaszcza party, w tym Chmielno, które do tego czasu nie wyraziło nawet zainteresowania istnieniem "Garecznicy". Być może lepiej będzie  w Stężycy. Przynajmniej takie życzenie wyraziła Wanda Lew-Kiedrowska, która serdecznie dziękowała za działalność skierowaną ku młodym i spotkania z filmem kaszubskim.
- Jeśli chodzi o film o Królu Kaszubskim Karolu Kreffcie to chapeau bas dla jego twórców i bohaterów - podkreślała działaczka ze Stężycy. - Osobiście bardzo bym chciała, by taki klub młodych powstał w Stężycy - dodała. 
Wszystko jest oczywiście możliwe. Młodzi są chętni. Trzeba tylko dam im dobre propozycje i możliwość nieskrępowanej aktywności. Przykładem był występ rzęsiście oklaskiwanego zespołu "Mùlczi" z Miszewa. Nie inaczej było, gdy wystąpiła Weronika Pryczkowska od wielu lat stale udowadniająca, że kultura kaszubska to także współczesne piękne rytmy, a przez to, że kultura ta jest w ciągłym rozwoju. Jej debiutancka płyta "Dwie stegnë" ukazuje to dobitnie. 
Atrakcyjność tej kultury potwierdziły też Jolanta Bach i Justyna Jaromek, które oficjalnie odebrały na spotkaniu deklaracje wstąpienia do ZKP, zaś studentka Zosia Leonarczyk z Żukowa przyjęła z rąk byłych prezesów ZKP w Baninie i obecnych przewodniczących Rady Miejskiej Żukowa Albina Bychowskiego i Witolda Szmidtke legitymacje banińskiego partu. Legitymację odebrał także radny z Banina Paweł Koreń oraz małżeństwo Anna i Marek Kuczyńscy z Rębiechowa. (jd)
 
 

ZKP Banino 2017