^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

Najwięcej uczynił dla kaszubskiej tożsamości

- Z ogromnym wzruszeniem wspominam tę wspaniałą pielgrzymkę do Jana Pawła II. Tyle osób odeszło już od tamtych chwil. Byliśmy tam sporą grupą z Banina i Żukowa. Była też moja żona Grażyna, mój brat Edwin. Ich już nie ma między nami – z rozrzewnieniem wspominał Albin Bychowski pielgrzymkę 160-osobowej grupy Kaszubów do Jana Pawła II na początku października 2004 roku. Była to ostatnia grupa przyjęta przez bardzo już schorowanego Ojca Świętego w Kaplicy Klementyńskiej na specjalnej audiencji. Dzięki reportażowi, który powstał po pielgrzymce, można było powrócić do tamtych chwil podczas drugiego seansu w ramach X Festiwalu Filmów Kaszubskich.

 

Pielgrzymce przewodzili biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga oraz ówczesny prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prof. Brunon Synak. Odeszli w 2012 i 2013 roku.

- O sukcesie tej pielgrzymki w dużym stopniu zaważyły umiejętności przywódcze ówczesnego prezesa. To była znacząca postać w dziejach tego ruchu – wspominał burmistrz Gminy Żukowo, Wojciech Kankowski.

Istotnie pielgrzymka była ogromnym sukcesem. Wszystkie ówczesne stacje telewizyjne stawiały ją na pierwszym miejscu w swoim programach informacyjnych.

- Nigdy w dziejach Kaszuby tak nie zabłysły w mediach, jak właśnie wtedy – zauważył prowadzący spotkanie, Eugeniusz Pryczkowski, który był jednym z uczestników wyprawy.

Jeden z przykładów, czyli pierwszy news z głównych Wiadomości, został przypomniany na ekranie. Podobnie, w osobnym teledysku, przypomniano słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Gdyni (1987) i Sopocie (1999) nawołującego, byśmy strzegli tych wartości i dziedzictwa, które stanowią o naszej tożsamości. W Sopocie zalecił także, by pielęgnować nasz język. Te wszystkie treści stanowią fabułę pieśni „Swiãti Janie Pawle” przypomnianej  podczas wieczornego spotkania. Zaprezentowano także jeden z dwóch teledysków kaszubskiej wersji „Nie zastąpi Cebie nicht”, które powstały w okresie pandemii.

Pamięć o Janie Pawle II, a zwłaszcza jego nauki i słowa, w tym szczególnie skierowane do Kaszubów, zawsze budzą wzruszenia, refleksje i entuzjazm do dlaszych działań. Nic dziwnego, że powszechnie się uważa, że to właśnie Jan Paweł II uczynił najwięcej dla zachowania i rozwoju kaszubskiej tożsamości. To już tylko od obecnych pokoleń zależy, co uczynią z tym testamentem. Między innymi o tym również dyskutowano podczas długich kuluarowych rozmów, które prowadzono w czasie posiłku sporządzonego przez ambitne Koło Gspodyń Wiejskich w Pępowie. (jd)

ZKP Banino 2017