^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

W Baninie kaszubskość jest ważnym wspólnym dobrem

Wszyscy członkowie Zarządu Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie stanowią bardzo zgrany i sprawny kolektyw. To jest niebywałe, by wszystko przebiegało tak udanie i to w kilku miejscach imprezy. Od was powinni się uczyć inni – stwierdził Gerard Sikora z ZKP w Gdańsku zachwycony organizacją i przebiegiem XVI Festynu Kaszubskiego. Wrócił właśnie z Ziemi Świętej, skąd przywiózł piękny krzyż koptyjski. Z nim wszedł na scenę, by podzielić się swą opinią.

 

Był to dobry zwiastun, gdyż niedzielna pogoda, o którą największe były obawy, znakomicie sprzyjała do końca imprezy. Głównie jej miejsce było nieopodal szkoły, pozostałe dwa to boiska piłki nożej, na którym równolegle trwał turniej wygrany przez ekipę z Pępowa oraz boisko plażowej piłki siatkowej. Ten turniej był festynową nowością. Przyciągnął kilka dobrych drużyn, a przez to ciekawe widowisko i dobrą zabawę. Patronat objęła mistrzyni Polski Agata Ceynowa, która niemal w tym samym czasie zdobywała brązowy medal na kolejnych mistrzostwach w Mysłowicach.

Tymczasem na scenie prezentowały się przeróżne grupy, począwszy od najmodszych „Spiéwnëch kwiôtków” i „Mùlków”, a także podpopiecznych banińskiej szkoły Port art, poprzez piękne wykonania młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni,  a skończywszy na tegorocznej absolwentce Akademii Muzycznej Weronice Ceynowie w towarzystwie Dominiki Kozak i Marty Okrój. W tercecie wykonywały one piosenki polskie i angielskie oraz kaszubskie. Rodzimą sztukę w bardziej tradycyjnym wydaniu bardzo udanie prezentowały także kapele Bogusława Galińskiego z Borkowa oraz Krystiana Liebe z Banina.

- Jestem pod wrażeniem imprezy. Tak trzymać! – podkreślał nie kryjąc zachwytu wicestarosta Powiatu Kartuskiego Piotr Fikus, który wraz z wiceprzewodniczącym Rady Gminy Żukowo Albinem Bychowskim oraz przewodniczącym Witoldem Szmidtke i prezesem partu w Baninie, Elżbietą Pryczkowską uroczyście otwierali imprezę. Wręczyli ponadto legitymację członkowską ZKP Karolinie Sawickiej-Błażejewskiej.

- Jestem nauczycielką języka kaszubskiego w Gdańsku Kokoszkach. Czuję się zaszczycona, że mogę być członkiem tej organizacji – stwierdziła nowa członkini. Natomiast prezes oddziału wyrażała wdzięczność za wspólną pracę, a także wobec licznych sponsorów, do których obok gminy i powiatu oraz Ośrodka Kultury i Sportu należało sporo firm, w tym przede wszystkim PHU Koszałka z Miszewa i Piękny Dom z Banina.

- Baro serdeczno dzãkùjã wszëtczim nôleżnikóm zarządu ZKP w Baninie i nôleżnikóm naszégò partu za bëlną robòtã i zaangażowanié, a wszëtczim dobrzińców za wiôlgą pòmòc – dodała prezes.

Festynowe zmagania okraszone były licznymi konkursami dla dzieci. Wszystko to sprawiło, że frakwencja była znakomita. Jednoznacznie świadczy to o tym, że w Baninie takie imprezy są bardzo potrzebne. Bardzo udanie integrują tę zróżnicowaną społeczność, dla której – jak podkreślano na scenie – wspólnym dobrem i mianownikiem, o który należy dbać w szczególności, jest kulturowość kaszubska. (jd)

 

ZKP Banino 2017