^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

Filmy kaszubskie już w czwartek

Już w najbliższy czwartek rozpocznie się czwarta edycja Festiwalu Filmów Kaszubskich. Pierwszy festiwal odbył się w Małkowie przed trzema laty. Kolejny był już w nowo otwartej restauracji „Mùlk” w Miszewku, i tak jest do dziś. 

Podczas pierwszej projekcji pokazane zostaną trzy obrazy. Pierwszy to fragment programu „Rodnô Zemia”, w którym pokazano reportaż z nadania imienia pisarza i poety kaszubskiego Jana Trepczyka szkole podstawowej w Miszewie. Temat związany jest z X-tą rocznicą nadania imienia, którą uroczyście obchodzono w połowie czerwca br.

W związku z postacią Trepczyka – autora m.in. dużego słownika polsko-kaszubskiego, pokazany też zostanie dokumentalny film „Słowniki kaszubskie” zrealizowany w ubiegłym roku przez Magdalenę Kropidłowską.  Czwartkowy wieczór zamknie - również ubiegłoroczny - film dokumentalny Eugeniusza Pryczkowskiego o literaturze kaszubskiej „Dërchôj królewiónkò”. Film przedstawia 150 lat historii literatury i jej współczesne kierunki rozwoju.

Gościem spotkania będzie Eugeniusz Gołąbek, twórca pięciotomowego „Słownika polsko-kaszubskiego”. Dotychczas ukazały się jego dwa tomy. Gołąbek (Gołąbk) jest też autorem „Kaszëbsczégò słowarza normatiwnégò”, a przede wszystkim znany jest jako tłumacz Nowego Testamentu na język kaszubski i prozaik kaszubski.

Spotkanie ubarwi muzyka w wykonaniu Mirosława Sobisza z Przodkowa, który również próbuje swych sił w pisaniu piosenek kaszubskich. Natomiast Koło Gospodyń Wiejskich z Pępowa przygotuje specjały kaszubskiej kuchni. (ep)

ZKP Banino 2017