^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

Opłatkowe podsumowanie z nowym burmistrzem

Spotkanie opłatkowe Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie, które odbyło się trzy dni przed Sylwestrem, okazało się miłym – finalizującym bogaty rok działań – świętem oddziału. Rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania kaszubskiego hymnu oraz powitania dokonanego przez prezesa, Witolda Szmidtke. Na sali – oprócz licznych członków – zasiedli radni gminni w tym nowo wybrany burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski, literaci, mali i więksi artyści oraz ich rodzice. 

Po występie przesympatycznych „Mùlków" nastąpiło podsumowanie dorobku ostatnich miesięcy wzbogacone audiowizualną prezentacją. Miniony rok – jak każdy inny - obfitował w bardzo dużo różnych wydarzeń o charakterze kulturowym, rozrywkowym, integracyjnym, a także religijnym.

- Na początku roku mieliśmy udany Koncert Kolęd, Drogi Krzyżowe w Sianowie i Baninie, wspaniałą wanogę do krainy Kurpiów, konkurs pieśni imienia Trepczyka o wojewódzkim zasięgu. Latem przez cztery czwartki żyliśmy Festiwalem Kaszubskich Filmów wraz z wyśmienitymi gośćmi z Kanady. To były wspaniałe dni i wielkie wydarzenia wraz z dużym zespołem "Lëdowô nóta" z Hamilton. Z nimi byliśmy też na odpuście w Sianowie, dokąd dotarliśmy z coroczną pielgrzymką. W drodze powrotnej odbył się piękny koncert w skansenie Bernadety i Czesława Bielickich. Byliśmy na Zjeździe Kaszubów w Pruszczu Gdańskim, bawiliśmy się na IX Festynie Kaszubskim. Jednak największym wydarzeniem były dwa mecze hokejowe na hali Oliwia w Gdańsku, które odbyły się na początku kwietnia. Bohaterem meczy była drużyna "Kashubian Griffins" z Kanady. Główny ciężar organizacji spoczął właśnie na oddziale w Baninie. Te dwa wielkie wydarzenia zgromadziły razem około 3,5 tysiąca widzów - wspominał wiceprezes oddziału, Eugeniusz Pryczkowski.

Do tego w listopadzie i grudniu doszły bardzo udane Andrzejki. - Główna jednak praca odbywała się pomiędzy imprezami - kontynuował prowadzący. - To przede wszystkim żmudne przygotowania tych wszystkich wydarzeń, realizacje projektów grantowych, jak szkoły haftów czy ćwiczenia i nagrania nowych piosenek przez zespoły "Spiéwné kwiôtczi", "Młodzëzna" i "Mùlczi". Wszystkie zespoły przepięknie wystąpiły podczas spotkania. Zwłaszcza najmniejsze "Mùlczi" pokazały nowy układ, a przede wszystkim zadziwiły entuzjazmem i liczbą chętnych małych artystów pragnących śpiewać i tańczyć po kaszubsku. Do zespołu w ostatnim czasie włączyły się także dzieci z Tuchomia i Czeczewa. Ta przestrzeń działalności z dziećmi i młodzieżą jest priorytetem funkcjonowania oddziału w Baninie.

- Jestem pod wrażeniem tej działalności. Życzę wam niegasnącego animuszu i kolejnych sukcesów – podkreślał burmistrz Wojciech Kankowski, który jednocześnie wręczył legitymację członkowską nastoletniemu Jakubowi Rzepce z Tokar.

To spotkanie opłatkowe w szczególny sposób podkreślało też sukces w wyborach samorządowych. ZKP w gminie Żukowo ma szczególne powody do radości. Wraz z burmistrzem, stery prowadzenia gminy przejęli liczni radni rekrutujący się z ZKP, w tym przewodniczący rady, czyli Witold Szmidtke i jego zastępca Albin Bychowski. Pierwszy jest prezesem, a drugi wiceprezesem ZKP w Baninie.

Nowe kolędy zaprezentowały wokalistki z zespołu „Młodzëzna” i "Spiéwné kwiôtczi". Natomiast gwiżdże z Miszewa, pod kierunkiem Elżbiety Pryczkowskiej i przy akompaniamencie akordeonowym Łukasza Skrodzkiego, uraczyły zebranych dawką humoru i oryginalnej obrzędowości kaszubskiej.

Było mnóstwo pięknych życzeń, które złożyli sobie nawzajem członkowie licznego oddziału, a także wypowiedziane publicznie przez delegacje z oddziałów w Sulęczynie, Kartuzach, Chmielnie, Stężycy, Kolbudach i Żukowie.

(jd)

ZKP Banino 2017