^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

Pismo czerwiec 2016

Banino, 6.06.2016r.

Drëchnë i drësze

 

Wydarzenia

Od naszej ostatniej korespondencji minęło już pięć miesięcy. W tym czasie zorganizowaliśmy drogi krzyżowe po kaszubsku w Sianowie i Baninie, byliśmy na Dniu Jedności Kaszubskiej w Bojanie, regularnie odbywają się msze z kaszubską liturgią w ostatnie niedziele miesięcy o godz. 10.00. Na kwietniowej mszy - z inicjatywy członka Zarządu Dariusza Labuddy - wystąpiła kapela Kazimierza z Borzestowa. Jednak największym dokonaniem w tym czasie było zorganizowanie wyprawy do Kaszubów w Kanadzie. W 18-osobowej grupie byli z naszego partu Elżbieta i Eugeniusz Pryczkowscy, Marian Gorlikowski oraz trzy uczennice języka kaszubskiego z Gimnazjum żukowskiego: Emilia Ptach, Agnieszka Kąkol i Patrycja Kwidzińska - wszystkie z Miszewa. Ich udział ma szczególne znaczenie. Nobilituje kaszubszczyznę wśród młodych, wskazuje na wielkie wartości naszego języka i kultury, które są z najwyższym szacunkiem traktowane za wielką wodą. Najważniejszym celem było wniesienie repliki cudownej figury Królowej Kaszub z Sianowa do kościoła na kanadyjskich Kaszubach. To wydarzenie zostało wpisane przez biskupa pelplińskiego do obchodów 50-lecia koronacji Matki Boskiej Sianowskiej na Królową Kaszub, których główne ceremonie odbędą się w lipcu br. Weźmie w nich udział ponad 20 biskupów i nuncjusz papieski abp Celestino Migliore. Intronizacja Królowej Kaszub w Kanadzie okazała się wspaniałym i bardzo udanym wydarzeniem, które weszło już do historii Kaszubów, zarówno w Kanadzie, jak i na Pomorzu. Wizytę kaszubskiej delegacji podsumowano w gimnazjum żukowskim 24 maja na zorganizowanym przez nasz oddział wspólnie z dyrekcją szkoły spotkaniu. Było ono połączone z pierwszą promocją nowej książki "Kaszubski Król - Karol Krefft" wydanej przez nasz part w koedycji z Akademią Kaszubską.

Najbliższe imprezy

W najbliższym czasie czekają nas kolejne znaczące wydarzenia, na które serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych:

1. Dzień Kaszubski w Szkole Podstawowej im. ks. prał. J. Bigusa w Baninie. Będzie to pierwszy konkurs dziecięcych zespołów folklorystycznych z powiatu kartuskiego organizowany wspólnie ze szkołą. Podczas imprezy odbędzie się nadanie tytułów księżniczki i księcia Kaszub młodym ambitnym Kaszubom. Początek o godz. 10, środa, 8 czerwca br. Między innymi wystąpią nasze "Mùlczi" z Miszewa. Warto dodać, że "Mùlczi" wzięły 2 czerwca udział w podobnym turnieju w Kartuzach zdobywając II miejsce. Z kolei 12 czerwca pojadą na wojewódzki przegląd do Wierzchucina.

2. W czwartek 9 czerwca, odbędzie się z kolei w Miszewie kolejny Wojewódzki Konkurs Pieśni im. J. Trepczyka realizowany wspólnie ze szkołą w Miszewie. Początek o godz. 10.00.

3. W dniach 11-12 czerwca odbędzie się finał recytatorskiego Konkursu Prozy i Poezji Kaszubskiej w Chmielnie. Miło nam poinformować, że po kilku latach przerwy znów mamy finalistkę konkursu w osobie Agnieszki Kąkol. Wygłosi ona m.in. wiersz autorstwa Karola Kreftta, którego kaszubską poezję szczęśliwie odnaleziono po wielu latach.

4. W dniu 19 czerwca odbędzie się uroczystość patriotyczna przy figurze Matki Boskiej w Żukowie związana z rocznicą założenia 66 pułku Kaszubskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Początek o godz. 10.30.

Wanoga

Tradycyjna wanoga w tym roku będzie jednodniowa. Odbędzie się w sobotę 18 czerwca. O godz. 7.00 będzie wyjazd sprzed kościoła w Baninie. O 11.00 zaczniemy marsz na Świętą Górę Polanowską, gdzie od kilkunastu lat wznoszone jest sanktuarium kaszubskie na Pomorzu Zachodnim. Głównym celem będzie udział w II Kaszubskim Odpuście. Po uroczystości wystąpi zespół "Mùlczi". W powrotnej drodze zwiedzimy Muzeum Zachodni-Kaszubskie w Bytowie (zamek).  

Koszt wanogi wynosi 60 zł od osoby. Zgłoszenia przyjmują członkowie Zarządu. 

 

Konferencja o Królowej Kaszub i pielgrzymka

Bieżący rok jest absolutnie wyjątkowy dla Kaszub, gdyż obchodzimy złoty jubileusz koronacji Królowej Kaszub w Sianowie oraz 200 lat od konsekracji obecnego (trzeciego już) kościoła sianowskiego. W związku z tym nasz oddział organizuje:

1. Konferencję naukową w sobotę 9 lipca w Gimnazjum w Staniszewie. Wśród siedmiu referentów będą m.in. ks. prof. Jan Perszon i prof. Andrzej Groth. Dodatkowo konferencję wesprą głosy red. Mariusza Szmidki i o. Janusza Jędryszka. Początek o godz. 9.00 w sanktuarium, zaś sympozjum zacznie się o godz. 10.00. Połączone będzie z promocją książki o sanktuarium i wystawą fotogramów z koronacji. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

2. XIII Kaszubska Pielgrzymka do sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie wyruszy 16 lipca o godz. 8.00 z kościoła w Baninie po mszy, która będzie o godz. 7.00. Pójdziemy tradycyjnie przez Czeczewo i Pomieczyno. O godz. 19.00 w sanktuarium będziemy wspierali oprawę mszy świętej. Pielgrzymi wracają do domów transportem zorganizowanym. Zapraszamy serdecznie na główne niedzielne uroczystości odpustowe z udziałem około 20 biskupów i kardynałów. Głównym celebransem będzie nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Udział niedzielny i powrót pielgrzymi organizują w własnym zakresie. Zorganizowanego marszu nie będzie.

 

VI Festiwal Kaszubskich Filmów

Tradycyjnie także w lipcu odbywa się Festiwal Kaszubskich Filmów. Wzorem roku ubiegłego rozpocznie się w środę 6 lipca o godz. 17.00 na sali Urzędy Gminy w Żukowie. Kolejne seanse będą w restauracji "Mùlk" w Miszewku w czwartki: 14, 21 i 28 lipca. Podsumowanie nastąpi 3 sierpnia w Żukowie (UG), gdzie będzie także rozstrzygnięcie pierwszego konkursu o  nagrodę "Filmowego Stolema".

Ostatni seans odbędzie się z kolei 6 sierpnia na Sali św. Floriana w Baninie. Tego samego dnia będzie także Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Początek banińskiego spotkania o godz. 17.30. Szczegóły będą podane na specjalnym zaproszeniu w odpowiednim terminie.

 

Za Zarząd O/ZKP w Baninie

ZaZarządO/ZKPwBaninie

                                                                                           

Witold Szmidtke          

PS. Pismo zostało przyjęte przez Zarząd O/ZKP w Baninie, 6 czerwca 2016 roku.

 

 

ZKP Banino 2017