^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

Wybory samorządowe!

Tczëwôrtny Drëchnë i Drësze!

 

Ostatnio przeżywaliśmy…

Po udanej IV edycji Festiwalu Filmów Kaszubskich i XII Pielgrzymce Kaszubskiej do sanktuarium w Sianowie kolejnymi ważnymi wydarzeniami w życiu naszego partu były:

1. IX Festyn Kaszubski w Baninie, który odbył się 31 sierpnia br. Mimo deszczowej pogody festyn był udany przede wszystkim ze względu na wielość grup artystycznych ("Kacper i Lénka" z Niezabyszewa k/Bytowa, "Lewino" z Lęborka, KGW z Chwaszczyna, orkiestra Dęta z Gniewowa, kapela ze Staniszewa, "Młodzëzna" i "Spiéwné kwiôtczi" z Banina) oraz obecność licznych mieszkańców Banina i okolic. Składamy gorące podziękowania Wszystkim, którzy ofiarnie pomagali przy jego organizacji.

2. Zamknięcie dwóch projektów "Spotkania z Literaturą i Muzyką Kaszub" oraz wydanie śpiewnika "Wanoga z piesnią" Edmunda Lewańczyka - wieloletniego członka ZKP w Żukowie.  Podsumowaniem obu projektów było spotkanie w "Mùlkù" w Miszewku. Przy udziale licznych gości odbył się piękny wieczór, na którym - oprócz książki E. Lewańczyka - promowano też dzieło Aleksandry i Dariusza Majkowskich (red. nacz. "Pomeranii") o tytule "Bibliô dlô dzecy". W części artystycznej wystąpiła "Młodzëzna" oraz grupa "Zymk" z Luzina z zaduszkami kaszubskimi, a także jeden z bohaterów spotkania - E. Lewańczyk.

 

Wybory samorządowe!

16 listopada pójdziemy do urn wyborczych, by podjąć decyzję, kto będzie nas reprezentował w samorządach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. ZKP jest organizacją apolityczną, dlatego nigdy nie opowiada się po żadnej z opcji politycznych. Jednocześnie nigdy nie uchyla się od brania odpowiedzialności za losy swej Małej Ojczyzny. Dlatego stawia na sprawdzonych działaczy, odpowiedzialnych w pracy społecznej, wielokrotnie zweryfikowanych w działaniu, którzy gwarantują rzetelną realizację fundamentalnych założeń statutowych organizacji na forum działalności publicznej.

Jako że od dwunastu już lat funkcjonuje założony przez ZKP gminny Komitet Wyborczy Wyborców Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze, Zarząd naszego Oddziału popiera kandydata komitetu na Burmistrza Gminy Żukowo. Jest nim Wojciech Kankowski, wieloletni członek ZKP w Żukowie, aktualny członek Rady Naczelnej organizacji. Do Rady Powiatu Kartuskiego ponownie startuje, w ramach komitetu powiatowego „Samorządne Kaszuby – Nasze Sprawë” (popieranego przez Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze), były prezes naszego partu i aktualny wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Eugeniusz Pryczkowski. Do Rady Gminy Żukowo, z ramienia komitetu Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze, startują nasi członkowie: Albin Bychowski (Banino), Witold Szmidtke (Pępowo), Bogumiła Ropel (Rębiechowo) i Elżbieta Rucińska-Kulesz (Żukowo). Z innych komitetów z naszego partu startują: Ryszard Ustowski, Jacek Miąskowski, Franciszek Młyński, Maria Cieszyńska, Kazimierz Cieszyński i Mirosław Żeromski. Zarząd Oddziału życzy serdecznie powodzenia w ubieganiu się o mandaty Burmistrza i Radnych, wierząc głęboko, że te osoby, dobrze sprawdzone w publicznej działalności, będą godnymi reprezentantami naszej społeczności.

Czas refleksji

W ostatnim czasie przeżywaliśmy dni pełne zadumy i wspomnień (1 i 2 listopada), podczas których odwiedziliśmy Naszych Zmarłych. Te dni są pięknym czasem refleksji i analizy nad dokonaniami, które udało się podjąć w minionej kadencji, a także czasem kontemplacji nad piękną i aktywną przyszłością naszego Partu, naszych miejscowości, ukochanej Małej Ojczyzny – Kaszub i Wielkiej Ojczyzny - Polski. Już niebawem pogłębimy te myśli świętując 11 listopada odzyskanie wolności.

Andrzejki kaszubskie

Jak co roku organizujemy tradycyjną zabawę Andrzejkową na Sali św. Floriana w Baninie. Odbędzie się ona w sobotę 22 listopada. Cena biletu wynosi 30 zł od osoby. Grać będzie orkiestra „Tamir” z Wygody, która przed kilkoma laty zyskała u nas znakomitą opinię. Bilety są już w dystrybucji. Prosimy się zgłaszać po nie do Członków Zarządu Oddziału. Ostateczny termin sprzedaży biletów upływa 18 listopada. Gorąco zapraszamy Wszystkich na wspólną zabawę. Jest to jeden z ważniejszych i miłych elementów integracyjnych oddziału.

 

Za Zarząd O/ZKP w Baninie

Witold Szmidtke

PS 1. Pismo zostało przyjęte przez Zarząd O/ZKP w Baninie, 6.11.2014 r.

ZKP Banino 2017