^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

Kabaret " A Matizernoga"

Grupa już trzykrotnie zdobyła Grand Prix na Przeglądach Teatralnych w Przywidzu w latach 2010-12. W latach 2010 i 2013 zdobyła Grand Prix na Festiwalu Kaszubskiego Humoru. W jej skład wchodzą uzdolnieni gimnazjaliści, licealiści i studenci.

Mùlczi

Zespół „Mùlczi” z Miszewa istnieje od 2011 roku przy Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie. Skupia dzieci szkolne od klas I do VI. Próby odbywają się w każdy poniedziałek w Szkole Podstawowej im. Jana Trepczyka w Miszewie w godzinach od 17.00-19.00.

Kierownikiem zespołu jest Elżbieta Pryczkowska – nauczycielka języka kaszubskiego w tejże placówce. Choreografem jest Jerzy Soliwoda, a instruktorami muzycznymi Marek Munch i Łukasz Skrodzki. Zajęcia są bezpłatne.

Zespół posiada kaszubskie stroje, które są własnością oddziału ZKP. Przeciętnie raz w miesiącu odbywają się występy. Dotychczas zespół wystąpił około 50 razy, najwięcej na terenie Gminy Żukowo, ale także w innych miejscowościach Kaszub i Pomorza. W 2013 roku odbył tournée po Pomorzu Nadwiślańskim. Występował w Toruniu, Kowalewie Pomorskim, Dąbrówce Królewskiej. Bierze także udział w festiwalach i przeglądach folklorystycznych. Dwukrotnie występował na przeglądzie „Burczybas” w Wierzchucinie zdobywając kolejno II i I miejsce.

Gorąco zapraszamy zdolne i zdyscyplinowane dzieci pragnące zgłębić swoje umiejętności wokalne i taneczne.

 

Zwycięstwo zespołu „Mùlków” z Miszewa na Burczybasie

Młodzëzna

Grupa istnieje od 2010 roku. Funkcjonuje przy Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Zgodnie z nazwą tworzą ją młodzi ludzie: gimnazjaliści i licealiści.

Płyta pt. „Wiedno Kaszëbë” zawiera 26 nowych utworów kaszubskich. Autorem wszystkich tekstów jest Eugeniusz Pryczkowski, zaś muzyki Jerzy Stachurski, Tadeusz Dargacz, Tadeusz Korthals, Jerzy Łysk, Tomasz Fopke oraz Wacław Kirkowski. Realizatorem aranży i nagrań jest Northstudio Tadeusza Korthalsa.

Spiéwné kwiôtczi

Zespół „Spiéwné kwiôtczi” działa od lutego 2005 roku przy Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Nazwa wzięła się od tytułowej piosenki „Spiéwné kwiôtczi”. Do grupy należą głównie uczniowie ze szkół podstawowych w Baninie i Miszewie, którym patronują wybitni Kaszubi ks. Józef Bigus i Jan Trepczyk. Dzieci prezentują przede wszystkim nowoczesną muzykę kaszubską w ciekawych układach choreograficznych. Kierownikiem i instruktorem zespołu jest Helena Adamska z Pępowa, nad choreografią czuwa Natalia Roszkowska związana z Akademią Muzyczną w Gdańsku. Nad repertuarem, poprawnością językową i stroną organizacyjną prób i występów czuwają Beata Kreft oraz Elżbieta i Eugeniusz Pryczkowscy przy wielkim wsparciu wielu oddanych członków O/ZKP w Baninie. Zespół zadebiutował na deskach Teatru Miniatura w Gdańsku podczas jubileuszowych koncertów z okazji XV - lecia Magazynu Kaszubskiego „Rodnô Zemia”. W 2006 roku grupa występowała kilkakrotnie, m.in. w Żukowie, Luzinie, Gdańsku, w Dębogórzu zajęła II miejsce podczas wojewódzkiego „Konkursu pieśni o Morzu”. Dzięki sukcesom zespół zaczął otrzymywać  liczne oferty koncertów. W 2007 roku występował 25 razy (!) na całych Kaszubach, począwszy od Władysławowa, a kończąc na Kramarzynach w powiecie chojnickim. Zdobył II nagrodę na wojewódzkim festiwalu „Kaszëbsczé spiéwë” w Luzinie, a III na Pomorskim Przeglądzie Pieśni Bożonarodzeniowej w Szemudzie. Kilkakrotnie występował w Telewizji, największym przeżyciem był występ w Telewizji Trwam, po którym otrzymał mnóstwo pozytywnych sygnałów płynących z całego świata.

W czasie tej aktywnej działalności grupa nagrywała kolejne piosenki pisane na bieżąco przez zawodowych twórców muzyki kaszubskiej, członków ogólnopolskich organizacji twórczych. Plon tej twórczości odzwierciedla debiutancka płyta „Òd se cos dac”, której tytuł idealnie określa filozofię działalności dziecięcej grupy kaszubskiej.

ZKP Banino 2017