^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

Kaszubska muzyka atrakcyjna dla młodych

Konkursowa inicjatywa Młodëch Kaszëbów po raz drugi zakończyła się udanym finałem. W roku ubiegłym nadeszło sześć prac, w tym roku było ich już osiem. Nic dziwnego, że rozstrzygnięcie "Kaszëbsczégò Karaoke" wymagało większej pracy i uwagi. Przewodniczącym jurorów został Mirosław Piepka znany filmowiec, autor scenariusza do głośnego filmu "Kamerdyner".

 

 

- Jest to świetna sprawa. Traktuję to jako bardzo przyjemną, wręcz zabawową, formę świetnej roboty dla wzbogacania kultury kaszubskiej - mówił szef komisji, który wspomniał też o zakończeniu zdjęć do "Kamerdynera". Zapowiedział, że w przyszłym roku na kaszubskim festiwalu na pewno będzie można już pokazać ten film.

Nic też dziwnego, że komisja bardzo życzliwie podeszła do nadesłanych teledysków. Przyznano aż trzy ex aequo pierwsze miejsca. Jedno z nich przypadło Katolickiej Szkole Podstawowej z Kartuz, która zwyciężyła także w ubiegłym roku.

- Bardzo nam się spodobał utwór "Dalek". Jest bardzo uczuciowy. Mówi o tym, co będzie kiedyś, po prostu jak żyć, by było dobrze. Jedna z uczennic, która brała udział przy jego realizacji, bardzo się wzruszyła, gdy w pełni wczuła się w treść - wspominała nauczycielka Grażyna Recław. Nie krył też zadowolenia dyrektor szkoły, ks. Grzegorz Kudelski.

- To jest dla nas bardzo miłe doświadczenie. Jesteśmy za nie niezwykle wdzięczni organizatorom. Oby nigdy nie zabrakło im sił do realizowania kolejnych edycji - podkreślał dyrektor.

Nie inaczej było w przypadku kolejnych laureatów. Dla szkoły w Miszewie przygoda z realizacją teledysku stanowiła świetny element integracji wśród dzieci. Mogły się nauczyć, jak należy konsekwentnie dążyć do celu, by go osiągnąć. Z dziećmi zagrał absolwent tej szkoły Robert Groth, który w tym czasie otrzymał nagrodę Skra Ormuzdowa. Postawiono wykorzystać tę rzecz do realizacji dzieła, o czym wspomniała nauczycielka Elżbieta Pryczkowska.

Wszystkie nagrodzone prace z zachwytem obejrzeli liczni goście VIII Festiwalu Filmów Kaszubskich. Podczas rozdawania nagród zarówno burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski, jak i przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidtke zgodnie podkreślali, że owoc konkursu jest bardzo atrakcyjną formą promocji kaszubszczyzny, zwłaszcza też przydatną w nauczaniu języka kaszubskiego. (jd)

 

 

Protokół II Konkursu Ogólnopolskiego "Kaszëbsczé Karaoke"

 

Na konkurs nadeszło osiem prac. Wszystkie spełniają wymogi określone w regulaminie konkursu. Prace wyróżniają się dobrym zilustrowaniem filmowym poszczególnych sekwencji tekstowych, co podkreśla odpowiednie zrozumienie tekstu i umiejętnie przyporządkowanie zdjęć. W tym zakresie uczestnicy wykazali dużą kreatywność, a także zaangażowanie środków i pracy. Zdjęcia do niektórych - najwyżej ocenionych utworów - realizowane były w wielu różnych miejscach, stosownie dobranych do materiału tekstowego i muzycznego. W jednym przypadku nagrano także nową ścieżkę wokalną.

 

Jury w składzie

- scenarzysta filmowy Mirosław Piepka - przewodniczący;

- muzyk i kompozytor Jerzy Stachurski;

- Katarzyna Kankowska-Filipiak

po obejrzeniu prac i analizie zdecydowało o następującym podziale miejsc i nagród:

 

I m. ex aequo

- Katolicka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kartuzach za teledysk z utworem "Dalek"

- Szkoła Podstawowa im. Jana Trepczyka w Miszewie za teledysk z utworem "Réza",

- Szkoła Podstawowa im. Jana Heweliusza w Żukowie za teledysk z utworem "Òrmùzdowô Skra".

 

II m. ex aequo

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie za teledysk z utworem "Serce sã rwie",

- Szkoła Podstawowa w Podlesiu Wielkim za teledysk z utworem "Smiało w przódk".

 

III m. ex aequo

- Zespół Szkół w Lipnicy za teledysk z utworem "Jedno wspòmnienié",

- Szkoła Podstawowa w Podlesiu Wielkim za teledysk z utworem "Dze płënie spiéw".

 

Wyróżnienie

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie za teledysk z utworem "Wiedno Kaszëbë"

 

Jury wyraża duże zadowolenie z poziomu nadesłanych prac. Docenia wielki wkład uczniów, jak i współpracujących z nimi nauczycieli. Dzięki temu zaangażowaniu powstały ciekawe teledyski, które udanie mogą wspierać proces nauczania języka kaszubskiego w szkołach, mogą być też prezentowane na wszelkich wydarzeniach kulturowych. Jury zachęca organizatorów konkursu do udostępnienia tych prac na stronach internetowych, tak by każdy zainteresowany mógł mieć do nich łatwy dostęp.

 

Jury konkursu

Mirosław Piepka - przewodniczący

Jerzy Stachurski

Katarzyna Kankowska-Filipiak

 

 
 

ZKP Banino 2017