^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

Ostatnie kaszubskie działania przy "Kamerdynerze"

 

To już był ostatni kaszubski akt w ramach realizacji filmu "Kamerdyner". Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie wzięli udział w nagraniu różnych efektów wokalnych i gwarów. Nagranie odbyło się w gdańskich studiu muzycznym.

 

- To była piękna i zupełnie niespodziewana przygoda - wzdychała bardzo zadowolona Maria Okrój, emerytowana nauczycielka języka kaszubskiego.

Równie zadowolony był reżyser filmu, Filip Bajon, profesor Łódzkiej Wyższej Szkoły Filmowej, który przybył do Gdańska specjalnie na te nagrania.

- Bardzo ładnie one wyszły, podobnie jak wszelkie inne - podkreślał reżyser.

Tego dnia skorygowano także niektóre dialogi aktorskie w języku kaszubskim. Okazuje się, że w filmie nie tylko duży, ale także i mały Mati Kroll grany przez Łukasza, mówić będzie w języku kaszubskim.

Kaszubszczyzny w filmie rzeczywiście będzie niemało. Jest to sytuacja niespotykana dotąd w filmografii polskiej. Tym bardziej, że zabrzmi ona w ustach najwybitniejszych gwiazd polskiego kina, zwłaszcza Janusza Gajosa, także Sebastiana Fabijańskiego, Michała Kowalskiego, Diany Zamojskiej i kilku innych aktorów. Ponadto odtwórca Matiego nagrał trzy krótkie lekcje języka kaszubskiego, które wkrótce ukażą się na różnych portalach.

(ep)

 

ZKP Banino 2017