^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

XIII Festyn Kaszubski w Baninie

Sporo mieszkańców Banina i okolic przewinęło się w niedzielne popołudnie podczas XIII Festynu Kaszubskiego w Baninie. Przyciągnął ich ciekawy program imprezy, mnóstwo różnych atrakcji oraz dobra aura.

 

 

- Specyfiką Banina jest ogromny rozwój wsi, a przez osiedlanie się tu wielu nowych ludzi z różnych regionów kraju. Festyn jest wspaniałą okazją do integracji i poznawania się mieszkańców w tej najszybciej rozwijającej się miejscowości Gminy Żukowo. Dziękuję ZKP w Baninie z Elżbietą Pryczkowską na czele za ogromną pracę społeczną na rzecz naszych mieszkańców. Impreza wpisuje się znakomicie w wydarzenia integrujące mieszkańców wsi, dlatego z radością go otwieram. Wszëtczégò bëlnégò! - podkreślił podczas rozpoczęcia burmistrz Gminy Żukowo, Wojciech Kankowski.

Otworzył on imprezę wraz z  przewodniczącym Rady Miejskiej Witoldem Szmidtke, wiceprzewodniczącym Albinem Bychowskim i Elżbietą Pryczkowską - prezesem Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, głównym organizatorem uroczystości. Rozdali oni także nowe legitymacje członkowskie. Otrzymali je: Lilia Czepli, Antoni Biłanicz, Irena Trawczyńska, Zuzanna Ptach, Andrzej Kuzborski i Roman Stefański.

Na festynowej scenie królowała kaszubszczyzna i to zarówno w wydaniu tradycyjnym, jak i współczesnym. Licznej widowni bardzo podobał się występ zespołu "Mùlczi" z Miszewa, a także piosenki w wykonaniu "Spiéwnëch kwiôtków". Grupa zamknęła nagrania do swej trzeciej płyty, która ukaże się jeszcze w tym roku. Ponadto publiczność rozbawiali  Lidia Czaplewska z Gdańska, wyróżniona przed kilkoma tygodniami na Turnieju Gawędziarzy Kaszub i Kociewia we Wielu oraz kabaret Pùrtcë z powiatu puckiego. Tradycyjne kaszubskie melodie zaprezentowała kapela "Drësze z Kòscérznë" na czele z liderem grupy Janem Werą.

Pod wieczór na scenie pojawiła się Weronika Pryczkowska - studentka Akademii Muzycznej wraz z muzykami: Wojciechem Wojdą, Bartłomiejem Ranachowskim i Pawłem Hejmowskim. Zaprezentowali m.in. piosenki kaszubskie z debiutanckiej płyty solistki.

Na placu festynowym było także mnóstwo atrakcji, począwszy od ciast i chleba ze smalcem, a kończąc na wyjątkowej możliwości przejażdżki piękną bryczką. Odbyły się także rozgrywki piłkarskie. Zwyciężyła drużyna złożona z przedstawicieli Banina i Pępowa. II miejsce wywalczyło Miszewo, III - Pępowo, a IV oldboje z Pępowa. Sędziował Ryszard Ustowski.

Festyn kaszubski w Baninie zorganizowany był już po raz trzynasty. Na pewno należał do bardzo udanych, przede wszystkim z uwagi na dobrą frekwencję. Nie bez znaczenia było zaangażowanie rad sołeckich Banina, Miszewa i Rębiechowa, także Tuchomia oraz społeczności lokalnej. Podobnie jest w przypadku licznie obecnych radnych. Festyn wykazał pozytywny przykład wspólnego działania opartego o kulturowość kaszubskiego regionu. Na szczególne słowa uznania zasługują wszyscy członkowie Zarządu ZKP w Baninie, którzy poświęcając swój czas włożyli wiele trudu w sprawną organizację imprezy. Finansowo imprezę wsparł Urząd Gminy w Żukowie, a także lokalni sponsorzy.

Jan Dosz

 

 

ZKP Banino 2017