^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

Tczëwôrtny Drëchnë i Drësze!

Wydarzenia filmowe, konkursowe, artystyczne...

 

Od ostatniej majowej korespondencji minęło sporo czasu, a zwłaszcza wydarzeń. Odbyły się tradycyjne konkursy w szkołach - pieśni Jana Trepczyka w Miszewie (7.06) i grup artystycznych "Òd se cos dac" w Baninie (9.09). Mieliśmy bardzo udaną wanogę do Warszawy, gdzie na mszy dziękczynnej za niepodległość z udziałem prymasa i prezydenta RP czytano po kaszubsku (2-3.06). Odsłoniliśmy tablicę z nawą „Rondo im. Augustyna Chrabkowskiego” w Rębiechowie (9.06), zrealizowaliśmy film dokumentalny „Nieustraszeni żołnierze z Kaszub”, który w Żukowie otworzył VIII Festiwal Filmów Kaszubskich. Kontynuacja była, jak co roku, w restauracji „Mùlk”. tegoroczna edycja festiwalu była niezwykle udana. Wśród gości byli m.in. red. nacz. „Dziennika Bałtyckiego” Mariusz Szmidka, dr Sławomir Bronk, filmowiec Piotr Zatoń, Stanisław Węsierski z Toronto i scenarzysta „Kamerdynera” Mirosław Piepka. Właśnie przy realizacji tego głośnego filmu (od 21.09 jest na ekranach kin) swój spory udział mieli członkowie naszego partu, którzy w liczbie kilkunastu osób nagrywali 16 sierpnia efekty dźwiękowe w ostatniej fazie produkcji filmu. Podczas ostatniego seansu filmowego rozstrzygnęliśmy także II Konkurs "Kaszëbsczé Karaoke", na który napłynęło osiem bardzo interesującym teledysków. Zwyciężyły ex aequo grupy z Kartuz, Żukowa i Miszewa.

 

Pielgrzymka i festyn

W dniu 21 lipca odbyła się jubileuszowa XV Pielgrzymka Kaszubska do sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. Maszerowało ok. 100 osób pod przywództwem ks. proboszcza Daniela Knapińskiego i rozśpiewanego kleryka Dawida Kassa. Z kolei 19 sierpnia bawiliśmy się na XIII Festynie Kaszubskim w Baninie. Aura dopisała, frekwencja i grupy artystyczne także. Składamy gorące podziękowania wszystkim, którzy ofiarnie pomagali przy organizacji obu ważnych wydarzeń.

Zapraszamy na promocję książki o Baninie i okolicy!

 

Zakończyły się prace nad pierwszą monografią Banina i okolic. Jest to pierwsze dzieło, które ukazuje nam dzieje naszych okolic na szerokim tle historycznym. Gorąco zapraszamy na spotkanie promocyjne, 7 października. Szczegóły są na odrębnym zaproszeniu.

 

Wybory samorządowe!

21 października pójdziemy do urn wyborczych, by podjąć decyzję, kto będzie nas reprezentował w samorządach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Nasz Oddział ZKP jest organizacją apolityczną, dlatego nie opowiadamy się za żadną opcją polityczną. Jednocześnie nie uchylamy się od brania odpowiedzialności za losy swej Małej Ojczyzny. Dlatego stawiamy na sprawdzonych działaczy, odpowiedzialnych w pracy społecznej, wielokrotnie zweryfikowanych w działaniu, którzy gwarantują rzetelną realizację fundamentalnych założeń statutowych organizacji na forum działalności publicznej.

Jako że od szesnastu już lat funkcjonuje założony przez ZKP gminny Komitet Wyborczy Wyborców Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze, Zarząd naszego Oddziału popiera kandydata komitetu na Burmistrza Gminy Żukowo. Jest nim aktualny burmistrz Wojciech Kankowski, wieloletni członek ZKP w Żukowie, którego czteroletnie rządy wprowadziły harmonię w gminie i wyraźnie rozwinęły aktywność na wszystkich płaszczyznach życia mieszkańców.

Do Rady Gminy Żukowo, z ramienia komitetu Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze, startują nasi członkowie: 1) z obwodu banińsko-rębiechowskiego: Albin Bychowski, Paweł Koreń, Bogumiła Ropel, Ryszard Ustowski, Elżbieta Pryczkowska i Urszula Teska; 2) z obwodu pępowsko-miszewskiego: Witold Szmidtke iKarolina Kordas-Stępska.

Do Rady Powiatu Kartuskiego ponownie startuje, w ramach komitetu powiatowego „Samorządne Kaszuby – Nasze Sprawë” (popieranego przez Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze), były prezes naszego partu Eugeniusz Pryczkowski orazTomasz Szymkowiak.

Zarząd Oddziału życzy serdecznie powodzenia w ubieganiu się o mandaty Burmistrza i Radnych, wierząc głęboko, że te osoby, dobrze sprawdzone w publicznej działalności, będą godnymi reprezentantami naszej społeczności.

Andrzejki kaszubskie

Jak co roku organizujemy tradycyjną zabawę Andrzejkową na Sali św. Floriana w Baninie. Odbędzie się ona w sobotę 24 listopada. Cena biletu wynosi 30 zł od osoby. Po bilety prosimy - jak co roku - zgłaszać się do Członków Zarządu Oddziału. Gorąco zapraszamy Wszystkich na wspólną zabawę.

 

Za ZarządO/ZKPwBaninie

Elżbieta Pryczkowska

PS. Pismo zostało przyjęte przez Zarząd O/ZKP w Baninie, 26 września 2018 roku.

 
 

ZKP Banino 2017