^Do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

hair saloonZKP P/Banino

.
zkpbanino@gmail.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Banino

ZKP O/Banino

Rocznica Zaślubin obchodzona na całych Kaszubach

Setna rocznica Zaślubin Polski z Morzem jest dla Kaszubów wielkim świętem. To właśnie dzięki Kaszubom, który zachowali słowiańską mowę kaszubską i wiarę katolicką łączącą ich z polskością,  Polska mogła wrócić po 148 latach nad Bałtyk.

- Głębokie ukłony pokoleniom Kaszubów, dzięki którym polskość tutaj przetrwała. Dzięki męstwu, dzięki bohaterstwu, dzięki niezłomności i niezwykłej twardości Kaszubów, a także dzięki przelanej przez nich krwi. Polska dziś ma dostęp do Bałtyku. Jestem za to ogromnie wdzięczny i chylę czoła przed wszystkimi rodami kaszubskimi – podkreślał w Pucku prezydent Andrzej Duda. Jest to pierwsza głowa naszego państwa, który w stuletniej historii po zaślubinach powiedział w sposób jednoznaczny, komu Polska zawdzięcza dostępo do morza.

W Pucku odbyły się główne uroczystości. Jednak w wielu innych miejscach organizowane były także znaczące wydarzenia związane z tą piękną rocznicą. W Kartuzach odbył się m.in. powiatowy konkurs wiedzy o zaślubinach. Zwyciężyła szkoła średnia z Sierakowic pod kierunkiem nauczyciela historii, Łukasza Reitera.

Z tego względu on właśnie – jako członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie – wygłosił krótki referat na temat właczenia Kaszub do  Rzeczypospolitej podczas uroczystości w Baninie, która odbyła się 9 lutego. Głównym jej punktem była  projekcja nowego filmu dokumentalnego o tytule „Do morza przez serca Kaszubów”. Jego autorem jest Eugeniusz Pryczkowski. Film pokazywany był także na konkursie w Kartuzach. Obie te projekcje odbyły się przed emisją w telewizji, która nastąpiła także 9 lutego o godz. 19.40.

- Jest to bardzo obiektywnie zrealizowany materiał o zaślubinach – zauważył Zygmunt Orzeł z Władysławowa, który tę historię zna bardzo dobrze z racji działalności w ZKP i organizowania wielu rocznic, jeszcze w czasach, kiedy o zaślubinach raczej milczano.

Film zapewne będzie jeszcze kilkakrotnie powtarzany w telewizji. Będzie też prezentowany podczas X Festiwalu Filmów Kaszubskich, który tradycyjnie roczpocznie się w Żukowie w czerwcu.

(jd)

ZKP Banino 2017